सरोजप्रसाद साह

गौतम बुद्ध, जसलाई सिद्धार्थ गौतम पनि भनिन्छ, एक आध्यात्मिक दिव्यात्मा र बुद्ध धर्मका संस्थापक थिए । ईसापूर्व छैठौं शताब्दीमा नेपालको लुम्बिनीमा जन्मेका सिद्धार्थ शाक्य कुलका राजकुमार थिए । उनका बुबा, राजा शुद्धोदनले उनलाई जीवनको कठोर वास्तविकताहरूबाट आश्रय दिनुभयो । वरिपरि विलासिता र आरामले उनलाई भविष्यवाणी गरे अनुसार आध्यात्मिक नेता बन्नबाट रोक्नको लागि ।

आफ्नो बुबाको प्रयासको बावजुद, सिद्धार्थले दरबार बाहिर भ्रमणको क्रममा “चार स्थानहरू” को सामना गरेर एक वृद्ध मानिस, एक बिरामी व्यक्ति, एक लाश, र एक तपस्वी । यी अनुभवहरूले उहाँलाई गहिरो प्रभाव पार्यो र उहाँलाई जीवनको अर्थ र दुःखको अपरिहार्यतामाथि प्रश्न गर्न डोर्यायो । २९ वर्षको उमेरमा उनले आफ्नी पत्नी यशोधरा र छोरा राहुलालाई छोडेर शाही जीवन त्यागे र ज्ञानको खोजीमा लागे ।

सिद्धार्थले सुरुमा चरम तपस्याको अभ्यास गरे्रगम्भीर आत्म–त्यागको माध्यमबाट बुद्धत्व खोज्दैगए तरभोग र चरम तपस्याले साँचो बुझाइमा पुर्याउँदैन भन्ने बुझेपछि उनले मध्यमार्ग अर्थात् मध्यस्थताको मार्ग अपनाए । बोधगयाको बोधिवृक्षमुनि ४९ दिनसम्म तपस्या गरेपछि उहाँले बुद्धत्व प्राप्त गर्नुभयो र “जागृत बुद्ध” हुनुभयो ।

आफ्नो बुद्धत्व पछ्याउँदै, बुद्धले आफ्नो बाँकी जीवन धर्म, बौद्ध धर्मका सिद्धान्तहरू सिकाउन बिताए । उहाँका शिक्षाहरूमा चार नोबल सत्यहरू समावेश छन्, जसले पीडाको समस्याको निदान गर्दछ र यसलाई हटाउनको लागि मार्ग निर्धारण गर्दछ, र नैतिक र मानसिक विकासको लागि मार्गदर्शक नोबल पथपनि बताएका छन् ।

बुद्धका शिक्षाहरूले दया, सजगता, र सबै चीजहरूको अनन्ततालाई जोड दिएको पाइन्छ । विश्वका प्रमुख धर्महरू मध्ये एक भिक्षु समुदाय र जग स्थापना गरेर भारतको कुशीनगरमा ८० वर्षको उमेरमा उनको निधन भयो । उहाँको विरासत अनुयायीहरूको विशाल संख्या र बौद्ध धर्मका विविध स्कूलहरूमा टिक्छ जुन आज संसारभर फैलिएको छ ।