अर्पण पराजुली, संरक्षक, मामाघर नेपाल


मामाघर नेपाल सडकमै खाने, सडकमै रमाउने, सडकमै रात बिताउने बालकहरुको एउटा समूहलाई देखेर उनीहरुको संरक्षणका लागि आत्मासात गरिएको ‘मामाघर’ अवधारणा आगामी कात्तिक महिनामा १० वर्ष पूरा हुनेछ । एक दशकको अवधिमा बेसहारा बालबालिकाको उद्दार, संरक्षण र परिवारमा पुनर्मिलन समेत गर्न सकिन्छ भन्ने आशाका साथ सुरु गरिएको मामाघर नेपाल सडक बालकलाई अब्बल नागरिक बनाउन सफल भइसकेको छ । मामाघर नेपालका परिकल्पनाकार एवम् संरक्षक अर्पण पराजुलीसँग मामाघर नेपालको विषयमा समाज सम्पादक सुरेश श्रेष्ठले गर्नुभएको कुराकानीः

समाजः मामाघर नेपाल स्थापनाको १० वर्ष भएको छ । जुन परिकल्पना गरेर काम सुरु गर्नुभयो आजको स्थितिबारे संक्षिप्तमा समिक्ष गरीदिनुस् न ।
पराजुलीः मामाघर नेपाल हेटौंडा र यसका आसपासको क्षेत्रलाई सडकबालबालिकामूक्त क्षेत्र बनाउन क्रियाशील एउटा सामाजिक अभियान हो । २०६८ कार्तिक २७ गते हेटौंडामा केही युवाहरुको सक्रियतामा मामाघर नेपालले नामको एउटा सुरुवात गर्‍यौं । हामीले यो १० वर्षको अवधिमा बालबालिकाको उद्दार र पारिवारिक पुनस्र्थापनाको तथ्याङ्क हेर्दा १६३ जना बच्चाहरुलाई बाटोबाट उद्दार गरेका छौं । त्यो मध्ये १३१ जनालाई पारिवारिक पुर्नस्थापना गर्‍यौं । अहिले हामीसँग १८ जना बाबुहरु संरक्षित छन् । पारिवारिक पुनस्र्थापना गरिएका बालबलिका हुर्केर विवाह गरी बसेका छन् । विभिन्न तालिमहरु सिकेका छन् । स्वरोजगार बनेका छन् । यसलाई हामीले एउटा प्रगतिको रुपमा लिएका छौं । हामीसँग बसेका बालबालिकाहरु छन् । भुटनदेवी माविमा अहिलेसम्म पढिरहेका छन् । त्यहाँ पढाई पनि राम्रो रहेको छ । अहिले भूटनदेवी मावि कक्षा १० को प्रथम विद्यार्थी मामाघरकै बालक हो । हाम्रो संरक्षणमा रहेका ४ जना बाबुहरु हकी खेलको राष्ट्रिय खेलाडीका रुपमा छनौट भएका छन् । नृत्यमा राम्रो छ र अन्य कुरामा हामीले उनीहरुको रुचि र आवश्यकता अनुसार फ्रिज बनाउने, पङ्खा बनाउने पेन्टिङ्, वेल्डिङ् जस्ता विभिन्न तालिमहरु लिइरहेका छन् । हामीले सुरुदेखि के भनेका थियौं, यहाँ बस्ने बालबालिकाहरु भोलिका दिनमा भविष्य सुनिश्चित गर्न पाउनु पर्छ । औपचारिक र सीपका कुराहरु प्राथमिकता दियौं । हेटौंडा–११, डाङडुङेमा जग्गा प्राप्त गर्‍यौं । हामीले एक व्यक्ति एक ईटा अभियान लगायत विभिन्न अभियान सञ्चालन गर्‍यौं । यही प्राप्त भएका सहयोगबाट २१ कोठे सुविधा सम्पन्न बालमैत्री भवनमा सरेका छौं । पछिला वर्षमा हेटौंडाको सडकमा बालबालिका आउन कम भएको छ । अभिभावकहरु चेतना र स्थानीय सरकारले, स्थानीय संघसंस्था र अन्य व्यक्तित्वहरु संक्रियता र मामाघरले गरेका विभिन्न गतिविधिका कारणले बितेका वर्षमा बाटोमा प्रशस्तै मात्रा बालबालिका देखिन्थ्यो भने अहिले नयाँ बालबालिका आउने क्रम घटेको छ ।

समाजः मामाघर सञ्चालनका लागि तपाईहरुले आयस्रोत के हो ?
पराजुलीः हामीले केही युवाहरु मिलेर सडकबालकमुक्त अभियान सुरु गर्‍यौं । हेटौंडा र यस आसपासका क्षेत्रमा हामी क्रियाशील छौं । हामीलाई थाहा पाउने सम्पूर्ण व्यक्तिहरुले आफ्नो जन्मोत्सव, संघसंस्थाको वार्षिकोत्सव लगायतको अवसरमा दिनु भएको सहयोग नै मामाघर नेपालको मुख्य स्रोत हो । यस बाहेक त्यस्तो निश्चित स्रोत छैन । तर हामीले एउटा योजना बनाएका छौं । हामीले अहिले योजना गरेका छौं । आन्तरिक रुपमा छलफल गरेका छौं । केही एकदम नजिक रहेर मामाघरलाई सहयोग गरिरहेका व्यक्तिहरुबीच छलफल गरेका छौं । हामीले ‘खोजी ३६५ जनाको’ भन्ने अभियान चलाउने छौं । त्यो खोजी ३६५ जनाको अभियान भनेको हामीले वर्षमा १ दिन आफ्नो जन्मोत्सव, विवाह वर्षगाँठ, पीतृको श्राद्ध तथा कुनै अवसरमा एक दिन खर्च व्यहोर्ने गरी ३६५ जना खोज्न सक्यौं भने वर्षसम्म मामाघर सहजै सञ्चालन हुन सक्छ ।

समाजः स्थानीय सरकारहरुको पनि चासोको विषय हुनुपर्छ । मामाघर सुरु गर्दा हेटौंडा उपमहानगरपालिकाको सहयोग थियो । अहिले उपमहानगरसँगको तपाइहरुको सम्बन्ध र उपमहानगरले गर्ने सहयोग के छ ?
पराजुलीः मामाघर नेपालको स्थापनाको समयमा अभिभावक भनेको नै हेटौंडा उपमहानगरपालिका हो । हेटौंडा उपमहानगरपालिका स्थापनादेखि भाडाको घरमा बसुुञ्जेलसम्म घरभाडा वापतको रकम नगरपालिकाले नै उपलब्ध गराएको हो । विभिन्न अवसरमा हामीलाई अन्य समस्या परेको बेलामा हामी त्यहाँ पुग्दा दाल, चामल लत्ताकपडा लगायतका कुनै पनि समस्या पर्दा बाट सहयोग प्राप्त गरिरहेका छौं । मलाई जानकारी आएको छ । अहिले कुनैपनि सामाजिक संघसंस्थाको व्यवस्थापकीय खर्च उपलब्ध नगराइरहेको अवस्थामा यसपालि हामीले सामाजिक संस्थाको अवस्था बुझेर केही सहयोग उपलब्ध गराउने एउटा निर्णय गरेका छौं । तपाईहरुलाई आन्तरिक व्यवस्थापनको नियमित नगरपालिकाले सहयोग गर्छ भन्ने थाहा पाएका छौं । त्यसैगरी प्रदेश सरकारले यसपालि नीति तथा कार्यक्रममा सडक बालबालिकामुक्त प्रदेश बनाउने, बालमैत्री प्रदेश बनाउने र आमाबुबा नभएको बालबालिकालाई मासिक २ हजार भत्ता दिने कुरा गरेको छ । यसले विगतका समयमा भन्दा पनि पछिल्लो समयमा विभिन्न तहका सरकारले यस्ता बालबालिकाप्रति ध्यान गएको, जवाफदेहीताको भावना वृद्धि भएको महशुस गरेको छु ।

समाजः अन्य जिल्लामा पनि यो सेवा विस्तार गर्ने भनिएको थियो । मकवानपुर जिल्लाभन्दा बाहिर विस्तार हुन सकेको छैन ।
पराजुलीः हामीले के अनुभव गर्‍यौं भने कुनै पनि कुराको उत्पति र विकास भएर विस्तार भयो भने त्यो प्रभावकारी हुन्छ । मामाघर नेपाल हेटौंडामा उत्पति भयो । यसलाई विकास गरेर त्यसपछि विस्तारमा जानु पर्छ भन्ने योजना छ । हामीलाई धेरै ठाउँबाट स्थानीय सरकार, स्थानीय तहले त्यसैगरी विभिन्न संघसंस्थाले हामीसँग सहकार्य गरेर काम गर्ने निमन्त्रणा गर्नु भएको हो । तर हामीले पहिला हेटौंडामा राम्रो गरौं । हामीले अहिले मामाघर नेपालमा १ सय जना बच्चालाई सजिलै राख्न सक्छौं । अब हामी यसलाई विस्तार र विकासको क्रममा लिएर जान्छौं । विभिन्न सहरहरुमा पनि पुगेर सहयोग गछौं । मामाघर नेपालले एउटा नारा नै बनाएको छ । ‘बालमैत्री घर, सडक बालबालिकामुक्त समाज, समृद्ध राष्ट्र निर्माणको मुख्य आधार ।’ प्रत्येक घर बालमैत्री हुनुपर्छ, समाज सडकबालबालिकामुक्त हुनुपर्छ । सभ्य राष्ट्र निर्माणका परिकल्पना गरिएको छ ।

समाजः १० वर्षको अनुभवमा एकदम सन्तुष्टि रह्यो भन्ने पक्ष र यत्ति महत्वपूर्ण काम गर्दा पनि दुःख लागेको पक्ष के महशुस गर्नुभयो ?
पराजुलीः बाटोमा भेटेर मामाघर नेपालले संरक्षण गरेका प्रत्येक बालबालिका एउटा पुस्तक जस्तै हुन् । उनीहरुको कुरा सुनिरहँदा एउटा चलचित्र हेरिरहेको अनुभव हुन्छ । हामीले सुरुमा काम गर्न खोज्दाखेरी कतिपयले यो भावनात्मक काम हो । यो काम सफल नै हुँदैन । सम्भव छैन भन्ने खालको कुराहरु गर्नुभयो । कतिजनाले संस्था चलाएर उसले आफ्नो जीवन व्यवस्थापन गरिरहेको होला । त्यहाँबाट के खायो, लियो भन्ने हो । जस्ता अनुमान गर्थे । त्यस्तो कुरा सुन्दाखेरी एकदम दुःख लाग्थ्यो । किनभने मामाघरबाट सम्भव भएसम्म पानी पनि नखाई पूर्णरुपमा एउटा स्वयम्सेवीको रुपमा काम गर्नुपर्छ भनेर लागिरहेका छौं । गर्व गर्ने कुरा भनेको म आफैं ३ महिना सडक बालाबलिका बनेर उनीहरुसँग बसेर इथ्नोग्राफी रिसर्चर बनेर यो संस्थातर्फ लागेको हुँ । त्यो बेलामा सडकमा विभिन्न रुपमा बालबालिकाहरु थिए । उनीहरुलाई विभिन्न उपनामले पुकारिन्थे ।
सडक बालबालिकालाई छिछि दुरदुर घृणा गरिन्थे भने आज हेटौंडा क्षेमा बालबालिकाहरुलाई देख्दा कम्तिमा भन्जा भनेर बोलाउने अवस्थाको सिर्जना भयो । सडकमा बालबालिका देख्दा लखेट्ने, घृणा गर्ने होईन मामाघरमा लिएर जानुपर्छ । सबै व्यक्ति तथा संघसंस्थाको त्यो तर्फ ध्यान आकर्षण भयो । हामीले एउटा कापी कलम लिएर सुरु गरेको अभियान एउटा करोडौं घरजग्गासहित अन्य सामग्रीसहित हामीले व्यवस्थापन गर्न सक्यौं । त्यो गर्वको कुरा हो । हामीले १० वर्ष अगाडि सडक बालबालिकामुक्त बनाउनु पर्छ भन्ने जुन अभियान सुरु गर्‍यौं । त्यो अभियानले सार्थकता पाउने छ । त्यो स्थानीय तह, प्रदेश र राष्ट्रमा नै त्यो कुराले सार्थकता पाउने छ । हिजो बाटोमा कवाडी टिप्दै अरुको छिछि दुरदुर सहेर हिँड्ने बालबालिकाहरुको भविष्य देखिने भएका छन् । उनीहरुको सोचाईमा धेरै परिवर्तन आएका छन् । भविष्यविहिन रहेको बालबालिकाहरु मामाघरमा बसिरहँदा भविष्य देख्ने, सोच्ने भएका छन् । मैले देखेको मुख्य परिवर्तन र उपलब्धी यही जस्तो लाग्छ ।