संप्रस पौडेल

सर्वप्रथम त आफू पहिले नेपाली कांग्रेसको कार्यकर्ता भएकोले २० वर्षे जवानका अघि ८० वर्षे वृद्ध पनि दाजु नै हुन्छन् भनी स्पष्ट पार्न चाहन्छु । रिसानी माफ होस् ।अब दा, दाजु, दाई रहनु भएन । यसैले विल गेट्स कामरेड बा, भनी सम्बोधन पो गरौं कि । केही वर्ष पहिलेदेखि मात्रै आफू एमाले भएकोले बा चलनलाई अंगाली ओली बा भन्न थालिएको हो । अरू वृद्धहरूलाई यसरी बा नभनिएकोले बा उनको ब्राण्ड पनि हो । त्यसो त बागमती प्रदेश मूख्यमन्त्री पौडेललाई पनि हेटौंडेली नेता, कार्यकर्ताहरू बा नै भन्दछन् । यसैले मेरा अल्पज्ञानले ओली बापछिको हैसियतमा पौडेल बालाई नै देख्दछ ।

पछिल्लो पटक नेकपा जन्मिनुअघि माओवादीका सशक्त कार्यकर्ताको खादा भिरेकै हो । द्वन्द्वकाल सकिएपछि अर्थात् माओवादीले सत्ताको स्वाद लिन आएपछि खुट्टो उचालेर लुसुक्क पार्टी प्रवेश गरेको कुरा यहाँ मात्रै भनौं । यसैले लाल सलाम कमरेड विल गेट्स । यसो भन्दा हामी आफूलाई अरू समानका ठान्थ्यौं । जन्मन बाँकी पनि हाम्रा हुनेवाला कामरेड नै हुन्थे । त्यही शुरमा बालाई आफूसमान ठान्दै ‘रामशरणजी’ भन्दा भेटेको चड्कनले अझै गाला तातो भएझैं लाग्छ । सम्बोधनले धेरै अर्थ राख्छ नेपालाँ ।सबै दलबल चहारी सकेपछि जोगी, भोगी, रोगी, ढोंगी सबैका आ–आफ्ना स्वार्थ देखिएकाले अब म कुनै दल विशेषको रहिनँ । कसैले लेबी नतिरीकन आफ्नै परिश्रमले कमाई खाँदै आइरहेकोले म आफूलाई ‘मात्र नेपाली’ भएको घोषणा गर्दछु । यसैले नेपालीपनको नमस्कार विल गेट्सज्यू ।

(कृपया सम्बोधनलाई लामो नठान्नुहोस् । जेलनेल, आन्दोलन, कालोमोसो, अड्डा, अदालत, तारिख र सार्वजनिक ठाउँमा चप्पल, कुर्सी खाएका, माला लाएका थुप्रै अनुभवहरू मेरा राजनीतिक, सामाजिक, व्यक्तिगत चरित्र तथा अनुभव हुन् । जसबारे पछि लेखौंला । (भाडाका लेखक लिएर बुढाबुढी, छोराछोरी, बुहारी र ज्वाईँसम्मका छुट्टाछुट्टै आत्मकथा पनि छपाउँला ।)आजकल भारत हुँदै नेपाल छिरेको (कोरोना भाइरसको कुरा होइन नि) ‘फलानो जी’ नै ज्यादा चल्दोछ ।

हाम्रा अन्तरवार्ताकारले तपाईँको चासो देखेमा विल गेट्सजी सम्बोधन गरी प्रश्न सोध्लान् । मचाहीँ अझै सम्मान गरेर ‘ज्यू’ थप्न चाहन्छु ।सम्बोधनकै कुरामा गेट्सज्यू, नेपालमा साना साना कार्यक्रम हुँदा पनि ठूला ठूला सम्बोधन हुन्छन् । विद्यालयमा चम्चा रेसको पुरस्कार बाँड्दा राजनीतिक दल, धार्मिक दल, टोल विकास, पूर्व र वर्तमान विद्यार्थी संगठन, पूर्व र वर्तमान शिक्षक, प्रहरी, निजामति, संघ, संगठन आदिका व्यक्तित्वलाई एक घण्टाको सम्बोधन गर्दै मञ्चमा बोलाइन्छ । बोलावट रोलक्रममा छुटेमा पछि भएमा कतिपय चम्चाहरू रिसाउँदै हिँडिदिन्छन् । (यस्तालाई चम्चा नै भनौं ।) प्रायः उनीहरू तोकिएको समयभन्दा ढिलो आउने र चाँडै निस्कने रोगले ग्रस्त हुन्छन् ।

टोल विकासले तीज कार्यक्रम गर्दा र पिकनिक लैजाँदा बोलाउँदै नबोलाएकाहरू पनि निशुल्क भोजनमा आइदिन्छन् । रमाइलो कुरा खानाको शुरूवात चम्चाबाट हुँदै दुबै हातसम्म पुग्छ, मुख जोतेर सलाद, पुलाउ, माछा, मासुबाट शुरू हुँदै माटैसम्मको स्वाद लिन भ्याउँछन् ।भोलि एक कार्यक्रममा तिनलाई सभापति र प्रमुख अतिथि बनाउनु छ । अहिलेलाई हाम्रो सम्बोधन र संविधान दुबै बुझ्न गाह्रा छन् भन्दै विदा हुन्छु । भन्न खोजेको यही हरफ हो । जय देश ।